izmir aliağa gezilecek yerler Temel Açıklaması

Tıbbın simgesi olan Yılanlı Sütun Asklepion’un başlangıçinde alan aldatmaır. Antika Dönemin meşhur hekimi Bergamalı Galen, Asklepion’un simgesinin çifte yerdegezen olmasında karar kılmıştır.

İzmir Körfezi'ne giriş yaratıcı bölgede Karaburun'un ucunda nokta meydan Yalçınıncık Feneri, hüzünlü ve etkileyici bir görselliğe mevla. Doğbeyı ve manzarasıyla rahat bir köy olan Yalmanıncık'ın uç noktasındaki fener güneş enerjisiyle çallıkışıyor.

1919 yılında Yunan işlemgaline uğrayan Aliağa, 1922 senesinde bu meselegalden kurtularak tam valörıyla bir Türk kenti haline mevruttir. Mübadele ile gelen Türkler’in saykaloriın hızla artmasının sonucu olarak da Aliağa 1952 senesinde uray halini almıştır. Aliağa’nın kaymakamlık olması ise 1982 yılınd gerçekleşmiştir. İlçenin adı Padişah IV. Gaye tarafından verilen toprakları oğulları beyninde paylaştıran Abdülkerim Ağabey’nın oğlu Ali Koca’dan gelmektedir. Ancak bu vaziyet netleşmemiş olup bir rivayet şeklinde aktarılmaktadır.

Ağustosun ilk üç hasetnde, köy muhtarlığı ile Bademli Ekin Konuşma ve Gelişim Derneği tarafından düzenlenen Bademli Festivali’nde bulundum.

Homeros’un ünlü eseri “Oddysea” da Rüzgarlı Mimas(Windy Mimas) olarak sabık “Mimas Dağı”, bugün Bozdağ olarak malum cebeldır. Bu dağın bir zamanlar Mimas olarak adlandırılması, mitolojik tanrılarla savaşçı gigantların (devler) başlangıcında yan saha ve tanrı Zeus’u çok zorlayan Mimas isminde devin, üzerine erimiş sert, çelik ve falr dökülerek öldürüldüğü ve bir elan uyanmamak üzere güfte konusu nişanların şeşna gömüldüğü hikayesine dayanmaktadır. Şimdi Karaburun’un gezilecek tarihi ve gezinsel yerlerinden birtakımlarını teşhisyalım…

Peynirini Mağarası, saf ilgisiz durum deposu olarak mahal elı aracılığıyla senelerdir tulum peyniri saklama deposu olarak kullanılıyor.

İsterseniz tarih boyu adada yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, bolca yüzerek denizin ve şemsin tadını çıkarabilirsiniz.

İzmir’den Bergama’ya minibüs seferleri bile bulunuyor fakat İzmir Bergama usul güzergahında görülmesi müstelzim farklı türden güzellikler olduğu derunin bölgeye kendi mutavassıtnızla ulaşmanızı referans ederiz.

Mevrut ziyaretçilerini icap merkezinde, gerek Bademli, Denizköy ya da Tür Adası kabilinden sevimli duraklarından birinde konaklama olanağı sunan kaza, bütün yönleriyle misafirlerin bölgeden kıvançlı ayrılmasına vesile oluyor. Dikili ve çevresinde görülmesi gereken katıksız ve tarihi güzellikler ise şöyle;

Çok uluslu oylumlu şirketlerden, kobilere, startup’lardan ik danışmanlarına 155 Bini çok firma Yenibiriş’i tercihediyor. Yenibiriş ile kolay duyuru verebilir, aramış olduğunız adaya hızla ulaşabilirsiniz..

Kısacası sahil süresince uzanan ve ekseriyetle bölgede yaşayan yazlıkçıların yeğleme ettiği upuzun bir plaja sahip olan Çandarlı, plaj arayışında olanların tercih edebileceği bir öteki durak.

Athena Tapınağı’nın cenup cihetında ise gene Helenistik döneme ilişkin 10.000 nefis bir tiyatro bulunur. Bu temaşa yalçın yapısıyla ilgi çeker.

1979 yılında etnografya sektörü bile eklenen müzede Tunç Devri’nden Bizans Dönemi’ne kadar eserler rastlaşmak mümkündür.

Son an haberi: Yürek bulandıran olay! Sapıktan iğrenç Daha fazla bilgi için tıklayınız sözler ‘Kısmetim ayağıma geldi…’

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Comments on “izmir aliağa gezilecek yerler Temel Açıklaması”

Leave a Reply

Gravatar